Akce ÚH ke Světovému dni vody 2019

Voda představuje obrovské bohatství, které nám naše planeta poskytuje. Každoročně si proto 22. března připomínáme její význam pro lidstvo. Do oslav Světového dne vody se v letošním roce zapojí i Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., který uspořádá množství akcí pro veřejnost s cílem rozšířit informovanost o problematice dostupnosti vody, hospodaření s vodou, o její kvalitě a kontaminaci cizorodými látkami i o problematice, jak tyto látky odstranit při „výrobě“ pitné vody.

Všechny pořádané akce jsou ZDARMA. S ohledem na omezenou kapacitu je však nutná registrace.
Pro registraci na EXKURZE pište/volejte na pivokonska@nullih.cas.cz/233 109 002.
 Pro registraci na PANELOVOU DISKUZI použijte online formulář na webu AVČR.

POŘÁDANÉ AKCE:

21. 3. 2019, 9:00 - 16:00 – exkurze a workshop v laboratořích úpravy vody a hydrologie ÚH (FB událost)
22. 3. 2019, 9:00 - 16:00 – exkurze a workshop v laboratořích úpravy vody a hydrologie ÚH (FB událost)
    !!! POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA PRO JEDNOTLIVCE PO OBA DVA DNY UŽ JEN V 15 HODIN !!!
26. 3. 2019, 10:00 – exkurze na experimentální povodí Liz na Šumavě (FB událost)
27. 3. 2019, 9:00 - 16:00 – exkurze na úpravnu vody U Sv. Trojice v Kutné Hoře (FB událost)
    !!! POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA UŽ JEN V 15 HODIN !!!
29. 3. 2019, 11:00 – panelová diskuze „Voda nad zlato“ - REGISTRACE NA WEBU AVČR - (FB událost)

Úprava pitné vody naživo - exkurze v laboratořích úpravy vody ÚH

Kdy?  21. 3. a 22. 3. 2019, 9:00 – 16:00
Kde? Ústav pro hydrodynamiku AV ČR,  
Pod Paťankou 30/5, Praha 6

Pro koho? Druhý stupeň základních škol, střední a vysoké školy, široká veřejnost
Rezervace/registrace: Nutná. Omezená kapacita.

Než si doma natočíme sklenici pitné vody, projde voda složitým procesem úpravy, který ji zbaví nežádoucích příměsí a zajistí její zdravotní nezávadnost. Složitost procesu úpravy závisí na znečištění zdroje vody. Proč někdy stačí vodu jen přefiltrovat a jindy je třeba nasadit celý "arzenál" chemických látek a fyzikálních procesů? Navštivte laboratoře Ústavu pro hydrodynamiku, kde vám ukážeme „výrobu“ pitné vody v laboratorním měřítku. Seznámíme vás s různými způsoby odstraňování nežádoucích látek, jako jsou produkty sinic a řas, pesticidy, mikroplasty nebo léčiva a hormony. Pomocí modelu úpravny vody a dalších názorných ukázek vám vysvětlíme principy jednotlivých procesů využívaných na úpravnách vody. Dozvíte se, co je koagulace, flokulace, sedimentace, filtrace nebo adsorpce, a jak s využitím těchto procesů dokážeme ze znečištěné vody udělat pitnou.

Na pár minut hydrologem – exkurze a workshop v laboratořích hydrologie ÚH

Kdy? 21. 3. a 22. 3. 2019, 9:00 – 16:00
Kde? Ústav pro hydrodynamiku AV ČR,
Pod Paťankou 30/5, Praha 6

Pro koho? Druhý stupeň základních škol, střední a vysoké školy, široká veřejnost
Rezervace/registrace: Nutná. Omezená kapacita.

Přirozený koloběh vody v přírodě člověka zajímá již tisíce let. Současné změny klimatu a využívání krajiny tento koloběh významně ovlivňují. Chcete se dozvědět, jak je možné tyto budoucí změny předvídat? Jak se běžně odhaduje, kolik vody z deště odteče a kolik jí krajina zachytí? Může se člověk na nastávající změny připravit? Nahlédněte do útrob hydrologického modelu a vyzkoušejte si sestavit svůj vlastní.

Exkurze na experimentálním povodí Liz na Šumavě

Kdy? V úterý 26. 3. 2019 v 10:00
Kde? Experimentální základna Liz, obec Zdíkov (okres Vimperk) - část obce Zábrod, nad poutní kaplí Na Lizu. (49.0697475N, 13.6820828E)
Pro koho? Široká veřejnost
Rezervace/registrace: Nutná. Omezená kapacita.

Nedostatek vody lze v poslední době pozorovat i v České republice. Zajímá vás, jak se určuje množství vody zadržené v krajině? Zda je stále patrný deficit vody z několika předchozích let? Jak se odhaduje výpar, úroveň hladiny podzemní vody nebo průtok vody ve vodním toku? Přijeďte se podívat na experimentální povodí Liz v podhůří Šumavy, které je nejdéle souvisle komplexně monitorované povodí v ČR.

Exkurze na ÚV U Sv. Trojice v Kutné Hoře

Kdy? Ve středu 27. 3. 2019 každou celou hodinu od 9 do 16 hodin
Kde? ÚV U Sv. Trojice, Bylany 85, Kutná Hora – U Svaté trojice, 284 01 (49.9345933N, 15.2542819E)
Pro koho? Široká veřejnost
Rezervace/registrace: Nutná. Omezená kapacita.

V rámci Světového dne vody pořádá Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Vodohospodářskou společností Vrchlice-Maleč, a. s., exkurzi na úpravnu vody U Sv. Trojice v Kutné Hoře spojenou s prohlídkou společné výzkumné laboratoře umístěné přímo v areálu úpravny. Návštěvníci uvidí „výrobu“ pitné vody přímo na úpravně vody i technologický výzkum v laboratoři a jeho aplikaci v praxi.

Exkurze budou začínat každou celou hodinu od 9 do 15 hod. Dopolední termíny už jsou plně obsazeny . Volno je od 12, 14 a 15 hodin. V případě velkého zájmu je možné přidat exkurzi ještě od 16 hodin.

Panelová diskuze – Voda nad zlato

Kdy? V pátek 29. 3. 2019 v 11:00
Kde? Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 206
Pro koho? Široká veřejnost
Rezervace/registrace: Nutná. Omezená kapacita.

V rámci Světového dne vody proběhne na Akademii věd ČR panelová diskuze na téma „Voda nad zlato“.

V loňském roce (2018) panovalo v České republice nebývalé sucho, ostatně již několikátý rok za sebou, a v této souvislosti se stále palčivěji projevuje závislost naší společnosti na vodě. Vodě, kterou jsme všichni doposud považovali za něco obyčejného, něco, čeho máme všichni dost, a co jsme si zvykli vnímat jako naprostou samozřejmost, jako produkt, jako zboží. O tom, jak moc jsme se mýlili, dnes už snad nikdo nepochybuje.

Panelová diskuse si klade za cíl hledat odpovědi na otázky: Máme vody dostatek a budeme ji mít i v budoucnosti? Co pro to musíme udělat? Ohrožuje nedostatek vody naše zemědělství a zásoby pitné vody? Jaká je její kvalita? Je v současné době vůbec ještě možné vyrobit pitnou vodu bez škodlivých chemických příměsí? A za jakou cenu? A bude to možné i v budoucnosti? 

Na tyto ale i další otázky budou odpovídat hydrochemik a odborník na technologie úpravy vody doc. RNDr. Martin Pivokonský, Ph.D. (ÚH AV ČR), hydrolog RNDr. Václav Šípek, Ph.D. (ÚH AV ČR), toxikolog a environmentální chemik prof. RNDr. Tomáš Cajthaml, Ph.D. (MBÚ AV ČR), a půdní biolog a hydropedolog prof. Ing. Mgr. Jan Frouz, CSc. (BC AV ČR). Úvodní slovo bude mít předsedkyně AV ČR, prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. Moderuje: Martin Tyburec (redaktor zpravodajství ČT a pořadu Věda 24).

Kategorie Aktuality CZ.