Cena Akademie věd ČR za popularizaci úpravy vody pro Martina Pivokonského

Ve čtvrtek 17. října se ve vile Lanna v pražských Dejvicích konal slavnostní ceremoniál udílení cen Akademie věd ČR. Cenu za popularizaci výzkumu získal i ředitel Ústavu pro hydrodynamiku Martin Pivokonský. 

Popularizace vědy je důležitou a často poněkud opomíjenou součástí vědecké práce. Akademie věd proto podpořila vědce, kteří myslí i na tuto oblast, a ocenila je částkou ve výši 100 až 200 000 korun. Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová na ceremoniálu řekla: „Chtěla bych vám poděkovat za vaši práci pro Akademii věd, chuť do práce vám asi přát nemusím, tu všichni máte, ale ráda bych vás ještě o jedno poprosila: když to alespoň trošku půjde, vystupte z vědecké ulity a prezentujte výsledky vašeho výzkumu srozumitelným způsobem. Je to hodně důležité, vlastně v dnešní době čím dál důležitější.” 

Jedním ze tří vědců oceněných za popularizaci vědy byl ředitel Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR Martin Pivokonský, který je také uznávaným vodárenským technologem a patří mezi nejvýraznější osobnosti v oblasti výzkumu a popularizace úpravy vody. Věnuje se mimo jiné aktuálnímu tématu mikroplastů ve vodě, přičemž je autorem první vědecké studie, která vzbudila velký zájem české i zahraniční veřejnosti. O jeho úspěchu svědčí i nominace na prestižní mezinárodní ocenění Eni Award v kategorii Advanced Environmental Solutions.

Další kategorie, které Akademie věd ČR ocenila, byly mimořádné autorské týmy a mladé věděcké talenty

 

Kategorie Aktuality CZ, UH v médiích.