Dny otevřených dveří ÚH v rámci Týdne vědy a techniky 2019

13. - 14. listopadu 2019

V rámci 19. ročníku Týdne vědy a techniky se Ústav pro hydrodynamiku AV ČR opět otevře veřejnosti. Rádi Vám ukážeme naše pracoviště a předvedeme Vám náš výzkum.

Pro koho a kdy?  Rodiny s dětmi, 2. stupeň ZŠ, střední školy, dospělá veřejnost
(úroveň programu bude přizpůsobena zájemcům dle předchozího objednání)

  • školní skupiny od 9:00 do 14:00  - rezervace nutná
  • veřejnost od 14:00 do 17:00 (rezervace nutná pouze pro větší skupiny)

Odpolední exkurze pro veřejnost se budou konat každou půlhodinu,
první bude zahájena ve 14:00 hod.

Kde: Ústav pro hydrodynamiku, Pod Paťankou 30/5, 166012 Praha 6

Jak se k nám dostanete: Ze stanice metra A Dejvická - linky 107, 116, 147, 160, 340, 350, 355, a 359 - do zastávky Výzkumný ústav vodohospodářský (zastávka je na znamení), doba jízdy asi 5 minut. Poté přejdete přes silnici, projdete pod viaduktem a po pravé straně vyjdete schody k Ústavu pro hydrodynamiku. Mapku naleznete zde.

Rezervace: RNDr. Lenka Pivokonská, Ph.D.

Exkurze:
Sucho a povodně – extrémy současnosti

V posledních letech narůstá frekvence výskytu sucha, ale také přívalových povodní. Výzkum, modelování a monitoring srážko-odtokového procesu je hlavním tématem oddělení hydrologie. Představíme vám lokální varovný systém před přívalovými povodněmi, navržený na našem pracovišti. Jeho součástí je terénní meteorologická stanice, kterou si můžete prohlédnout v prostorách ústavu. Pro nejmenší návštěvníky je připraven model zaplavování krajiny, kde sami mohou navrhnout protipovodňová opatření.

Exkurze:
Tečou všechny látky stejně?

Med teče pomalu a líně, kečup nás může zaskočit svým rychlým výtokem z láhve, některé krémy zase nejdou ani rozetřít a voda nám proteče mezi prsty. Ukážeme si, proč se jednotlivé látky chovají tak rozdílně, a jestli nelze výrazně přispět ke zlepšení jejich tokových vlastností. V naší laboratoři rovněž uvidíte, co dělá s látkami magnetické či elektrické pole, a prohlédnete si, jak teče materiál, ze kterého se vyrábějí nanovlákna viditelná jen v elektronovém mikroskopu. Tečou všechny látky stejně?

 

 

Exkurze:
Jak se z vody stane pitná?

Zajímá Vás, jestli máme k dispozici dostatek kvalitní pitné vody, a jaké problémy musí řešit úpravny vody? Co je nutné k tomu, abychom si z kohoutku natočili sklenici pitné vody? A bude to možné i v budoucnosti? Může pro to každý z nás něco udělat? V našich laboratořích vás seznámíme s postupy úpravy vody a ukážeme vám různé způsoby odstraňování nežádoucích látek, jako jsou produkty sinic a řas, pesticidy, mikroplasty nebo léčiva a hormony.

Kategorie Aktuality CZ.