Eva Zažímalová navštívila měřící stanice ÚH na Šumavě

Ve dnech 24. - 25. 7. 2019 se vedení Akademie věd v čele s předsedkyní Evou Zažímalovou zúčastnilo dvoudenní exkurze po šumavských lesích. V doprovodu ředitele Ústavu pro hydrodynamiku Martina Pivokonského a vedoucího Oddělení vodních zdrojů ÚH Miroslava Tesaře si účastníci exkurze prohlédli terénní hydrologické měřící stanice na Poledníku a Malé Mokrůvce. Zajímavé informace o historii rozhledny (bývalý vojenský objekt) na Poledníku poskytl Petr Kahuda ze Správy Národního parku Šumava. Velmi zajímavá byla i diskuze s ředitelem NP Šumava Pavlem Hubeným, který exkurzi provázel na Malou Mokrůvku.

Tisková zpráva na webu AV ČR

Vedoucí oddělení vodních zdrojů ÚH Miroslav Tesař:

„I když úhrny srážek na Šumavě zůstávají v podobných relacích, mění se jejich intenzita: hydrologové zaznamenávají pokles dlouhodobých srážek s menší intenzitou, místo nich přicházejí prudké krátké deště.“

Ředitel NP Šumava Pavel Hubený:

„Zatímco bavorská strana ponechala les přirozené obnově, my jsme uměle zalesňovali. Na naší straně mají stromy zatím větší hustotu, ale to se bude měnit. Les bude za 100 let vypadat na obou stranách úplně stejně. Navíc na bavorské straně došlo doslova k „výbuchu“ druhové rozmanitosti. Objevila se tu záplava organismů vázaných na mrtvé dřevo, Němci objevili dokonce 17 druhů brouků.“

„Kácení a odvážení napadených stromů může paradoxně kůrovci usnadnit jeho reprodukci a zbavit ho jeho přirozených nepřátel. Problémem je i samotná logistika. Když traktory odvážejí napadené kmeny, vznikají metrové koleje, kterými pak odtéká ze svahu veškerá voda, a způsobuje to další sucho. To je jako kdybyste se snažili systematicky odvodňovat území.“

Terénní měřící stanice Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR na Malé Mokrůvce:

K jejímu vybavení patří časosběrné kamery, solární panely, čidla na měření teploty a vlhkosti vzduchu, srážkoměr či mlhoměr poháněný akumulátorem.

Kategorie Aktuality CZ.