Exkurze v ÚH v rámci Světového dne vody slavily velký úspěch

Ve čtvrtek a v pátek 21.-22. 3. 2019 proběhly v ÚH exkurze pro školy a veřejnost pořádané u příležitosti Světového dne vody. Naším cílem bylo připomenout význam vody pro lidstvo, krajinu i celou planetu: rozšířit informovanost o dostupných zdrojích vody, její kvalitě i možnostech odstranění kontaminantů při úpravě na vodu pitnou, ale také o suchu a povodních, důvodech jejich stále častějšího výskytu a možnostech jejich předpovědí. 

V rámci exkurzí si v hydrologické sekci návštěvníci připomněli, jak může být voda užitečná a jak nám může škodit. Na modelu formování povodně si sami vyzkoušeli vymyslet a vybudovat protipovodňová opatření a ochránit tak vesnici před záplavou. V rámci workshopu si zkusili nadefinovat a otestovat hydrologický model, který předpovídá, kolik vody v řece poteče, a bude-li jí tedy v tocích dostatek. Počasí nám přálo, takže si návštěvníci mohli prohlédnout také venkovní meteorologickou stanici, která dodává tolik potřebná data (množství srážek, slunečního záření, vlhkost vzduchu a rychlost větru) pro hydrologické předpovědi.

V laboratořích úpravy vody se návštěvníci dozvěděli, jaké nežádoucí látky (např. jílové minerály, huminové látky, produkty sinic a řas, pesticidy, mikroplasty aj.) se mohou nacházet ve zdrojích povrchové vody, odkud se tam dostávají a jakými konkrétními postupy a technologiemi je lze odstranit, aby byla voda pitná. Děti si mohly vyzkoušet filtraci přes filtrační papír nebo pomocí indikátorových papírků změřit pH běžně dostupných látek (Coca-Cola, citron, čaj, voda, soda, mýdlo apod.).

Po oba dva dny od 15 hodin mohli přijít jednotlivci i malé skupinky z řad veřejnosti, dopolední termíny byly vyhrazeny školám. Rozšířit si obzory přijeli žáci a studenti základních i středních škol z Prahy a okolí, např. ZŠ Novoborská (Praha 9), VOŠ a SOŠ Podskalská (Praha 2), SOU a SOŠ SČMSD Žatec, Střední škola knižní kultury (Praha 3), ZŠ Zárubova (Praha 12), ZŠ SmečnoStřední zemědělská škola Brandýs n. L., ZŠ Stoliňská (ZŠ Chvaly, Praha 9) nebo ZŠ Mikoláše Alše (Praha Suchdol). Zájem byl opravdu velký. K naší lítosti jsme bohužel museli odmítnout více než 10 dalších škol, ale plánujeme zahrnout oslavy Světového dne vody do našich tradičních akcí, takže příležitosti ještě budou a my se budeme moc těšit! 🙂

Prohlédněte si fotogalerii ...

Kategorie Aktuality CZ.