V rámci 19. ročníku Týdne vědy a techniky proběhly ve středu a ve čtvrtek 13. - 14. 11. 2019 DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ v Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR. Dopoledne byla vyhrazena školám, odpoledne veřejnosti.
Návštěvníci se mohli seznámit s konkrétními výzkumnými tématy a problémy, kterými se jednotlivé skupiny zabývají, ale také se dozvědět obecnější informace o úpravě vody, hydrologii nebo reologii.
Skupina hydrologie předvedla a vysvětlila fungování terénní meteorologické stanice, která je součástí lokálního systému pro předpovídání přívalových povodní. Žáci základních škol byli nadšeni z modelu formování povodně, na kterém si mohli vyzkoušet funkčnost a vliv různých protipovodňových opatření. Letošní novinkou byl model tvorby odtoku vody z krajiny, kde bylo možné pozorovat, která půda vodu vsakuje nejlépe.
V laboratořích úpravy vody se návštěvníci dozvěděli, jak se v úpravnách vody vyrábí pitná voda, a jakými konkrétními postupy lze odstranit nežádoucí látky, jako jsou produkty sinic a řas, pesticidy, mikroplasty nebo léčiva a hormony. Součástí ukázek byla také tzv. sklenicová zkouška, která slouží pro určení "správné" dávky koagulačního činidla a koagulačního pH, při kterých je úprava vody nejúčinnější. Děti si pak mohly vyzkoušet orientační stanovení pH běžně dostupných látek (ocet, citron, čaj, voda, soda, mýdlo apod.).
V reologických laboratořích si návštěvníci mohli prohlédnout skenovací elektronový mikroskop nebo kapilární a rotační reometr, dozvědět se něco o výrobě nanovláken nebo si vyzkoušet, jak se chovají tzv. nenewtonské kapaliny (škrob nebo magnetoreologická kapalina).
Prohlédnout si laboratoře a dozvědět se něco nového přijeli kromě jednotlivců z řad veřejnosti také studenti základních i středních škol z Prahy i okolí, např. gymnázium Jaroslava Seiferta (Praha 9), gymnázium Voděradská (Praha 10), ZŠ U Santošky (Praha 5), ZŠ Mníšek pod Brdy nebo ZŠ Únětice.