Jaký byl Týden Akademie věd na ÚH?

Letošní festival Týden Akademie věd ČR přilákal po dvouleté pauze do prostor Ústavu pro hydrodynamiku přes 200 zájemců o prohlídku a tématické exkurze. Dorazili žáci a studenti základních a středních škol v doprovodu svých učitelů i návštěvníci z řad široké veřejnosti.

Festival se letos konal již druhým rokem pod názvem Týden Akademie věd (dříve Týden vědy a techniky), a to v termínu 31. 10. –  6.11. 2022.

Na ÚH jste se mohli dozvědět něco více o tom, jak se voda upravuje na pitnou; proč je důležité vědět, kolik je vody v půdě a jak efektivně zamíchat například čaj s medem.

Závody v míchaní

Každý z vás už nejspíš někdy rozmíchával cukr v hrnku s čajem. Abychom cukr co nejrychleji rozpustili, kroužením lžičkou uvádíme čaj do pohybu, při kterém vzniká ve středu hrnku vír. Ačkoliv nám na první pohled připadá, že čím větší vír vznikne, tím lépe obsah hrnku promícháme, je to přesně naopak. Proto se v průmyslu snažíme tento vír potlačit a zlepšit tak promíchávání obsahu nádoby. V rámci exkurze si ukážeme dva způsoby potlačování víru a porovnáme, jak dobře fungují.

Voda v půdě – jak se měří a k čemu je dobré vědět, kolik jí je?

Množství vody v půdě má zásadní vliv na tvorbu odtoku v krajině. Rozhoduje totiž o tom, zda z velkého deště vznikne povodeň nebo ne. A právě sledováním a modelováním tzv. srážko-odtokového procesu se na ÚH zabývá skupina Hydrologie. Představíme vám způsoby měření množství půdní vody a ukážeme vám, jak se tvoří odtok ze zemědělské krajiny. Zároveň si budete moci prohlédnout meteorologickou stanici nebo vyzkoušet sestavit vlastní počítačový hydrologický model.

Jak se z vody stane pitná?

Zajímá vás, jestli máme k dispozici dostatek kvalitní pitné vody a jaké problémy musí řešit úpravny vody? Co je nutné k tomu, abychom si z kohoutku natočili sklenici pitné vody? A bude to možné i v budoucnosti? Může pro to každý z nás něco udělat? V našich laboratořích vás seznámíme s postupy úpravy vody a ukážeme vám různé způsoby odstraňování nežádoucích látek, jako jsou produkty sinic a řas, pesticidy, mikroplasty nebo léčiva a hormony.

 

Pro návštěvníky festivalu Týden AV je připravena Anketa spojená se soutěží o tématické ceny.

 

Těšíme se na Vás na Týdnu vědy Akademie věd v roce 2023!

Kategorie Aktuality CZ, Hlavní baner.