Míchání jako téma Otevřené vědy

I v roce 2022 se na Ústavu pro hydrodynamiku mohou na výzkumu podílet středoškoláci v rámci projektu Otevřená věda Akademie věd.

Do projektu se letos přihlásila studentka Aneta z gymnázia v Litoměřicích, která se podílí na výzkumu zaměřeném na sledování a popis kvality míchaní při výrobě léčivých látek produkovaných mikroorganismy v tzv. bioreaktorech. Ty jsou konstruovány jako míchané nádoby atypické geometrie, v nichž jsou pečlivě vyváženy požadavky na kvalitu míchání, sterilizaci a minimální poškození mikroorganismů i produktů výroby.

Na ústavu byla v uplynulých měsících vybudována nová aparatura míchané nádoby s malým, šikmo uloženým excentrickým míchadlem. Nesymetrická geometrie částečně nahrazuje tzv. narážky, které ve standardních nádobách brání vzniku středového víru a zvyšují tak kvalitu míchání. Zatímco pro narážkové nádoby jsou dobře známy nároky na energii i potřebná doba míchání, pro atypické nádoby jsou tyto charakteristiky výrazně méně prozkoumány.

V současném projektu studentka měří energetické nároky různých míchadel a doby potřebné k rozmíchání obsahu nádoby pro rozdílné objemy vsádek. Získaná data poslouží k tvorbě metodiky návrhu těchto nádob a k ověření matematického modelu míchání.

 

Kategorie Aktuality CZ, Hlavní baner.