V novém článku publikovaném v prestižním časopise AWWA Water Science vědci z Ústavu pro hydrodynamiku AV ČR popisují fungování směsných adsorbentů při úpravě vody.
Adsorpce na aktivním uhlí je při úpravě vody využívána především pro odstraňování koagulací neodstranitelných nebo jen velmi obtížně odstranitelných látek jak přírodního, tak antropogenního původu, a to jako terciární stupeň úpravy vody využívaný po celém světě. Jedná se o proces, který je ovlivněn celou řadou faktorů, přičemž k nejdůležitějším patří výběr samotného typu adsorbentu.
Tým z ÚH ve své studii detailně popisuje použití směsných adsorbentů, konkrétně dvou druhů na úpravnách vody běžně používaných granulovaných aktivních uhlí, za účelem odstranění nízkomolekulární frakce látek produkovaných fytoplanktonem (tzv. AOM) a pesticidů – tedy dvou zástupců odlišného a obtížně odstranitelného znečištění.
Bylo zjištěno, že směsné adsorbenty mohou být za určitých podmínek výrazně účinnější než jednotlivé adsorbenty použité samostatně. Odstranění AOM z vody se zvýšilo z 25–29 % až na 44 % a odstranění pesticidů se zvýšilo z 52–67 % na 74 % při použití obou adsorbentů současně. Vedle hodnoty pH roztoku, která ovlivňovala účinnost odstraňování především AOM, se jako klíčový faktor ovlivňující celkovou účinnost ukázal poměr použitých adsorbentů.
Výsledky této studie ukazují, že kombinace adsorbentů s odlišnými vlastnostmi působí synergicky, což vede ke zvýšení účinnosti odstraňování cílových látek. Aplikace směsných adsorbentů v reálném provozu by tak mohla významně zlepšit kvalitu vyráběné pitné vody.