V edici „Věda kolem nás“ právě vyšlo … Úprava pitné vody

Nakladatelství Academia vydalo v edici Věda kolem nás: výzvy a otázky publikaci "Úprava pitné vody", jejímž autorem je Martin Pivokonský, který se výzkumem v oboru úpravy vody na Ústavu pro hydrodynamiku zabývá již 20 let.

V souvislosti s probíhající změnou klimatu stále častěji slýcháme o nedostatku vody. Týká se to nejen vody v krajině (česká krajina vysychá), ale také vody pitné.

V diskusích na toto téma se navíc často zapomíná na skutečnost, že s postupující změnou klimatu a stále narůstajícím antropogenním tlakem na vodní ekosystémy rapidně klesá také kvalita zdrojů vody pro pitné účely. Hlavními příčinami jsou především zvyšující se míra eutrofizace vodních zdrojů a rostoucí zátěž antropogenními polutanty (pesticidy, léčiva, mikroplasty, produkty denní péče atd.).

Dnes nás již „netrápí“ zvýšené koncentrace jílovitých částic nebo třeba huminových látek jako v sedmdesátých letech minulého století, kdy se na míru těmto látkám vyvíjely technologické postupy úpravy vody. Úprava pitné vody dnes stojí před novými výzvami a musí se vypořádat s látkami, které se ve vodě vyskytují sice ve velmi malých koncentracích, o to větší však mohou mít dopad na lidské zdraví. Abychom je dokázali odstranit, bude nutné změnit technologie i celý přístup k oboru „úpravy vody“. 

Stáhněte si pdf!

Autor svazku: Martin Pivokonský (Ústav pro hydrodynamiku Akademie věd ČR)
Edice: Věda kolem nás
Řada: Výzvy a otázky
Datum vydání: 2019
Nakladatelství: Academia

Kategorie Aktuality CZ.