Voda představuje obrovské bohatství, které nám naše planeta poskytuje. Každoročně si proto 22. března připomínáme její význam pro lidstvo. Do oslav Světového dne vody se v letošním roce zapojí i Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., který uspořádá množství akcí pro veřejnost s cílem rozšířit informovanost o problematice dostupnosti vody, hospodaření s vodou, o její kvalitě a kontaminaci cizorodými látkami i o problematice, jak tyto látky odstranit při „výrobě“ pitné vody.

Všechny pořádané akce jsou ZDARMA. S ohledem na omezenou kapacitu je však nutná registrace.
Pro registraci na EXKURZE pište/volejte na pivokonska@nullih.cas.cz/233 109 002. Pro registraci na PANELOVOU DISKUZI použijte online formulář na webu AVČR.

POŘÁDANÉ AKCE:

21. 3. 2019, 9:00 - 16:00 – exkurze a workshop v laboratořích úpravy vody a hydrologie ÚH (FB událost)
22. 3. 2019, 9:00 - 16:00 – exkurze a workshop v laboratořích úpravy vody a hydrologie ÚH (FB událost)
    !!! POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA PRO JEDNOTLIVCE PO OBA DVA DNY UŽ JEN V 15 HODIN !!!
26. 3. 2019, 10:00 – exkurze na experimentální povodí Liz na Šumavě (FB událost)
27. 3. 2019, 9:00 - 16:00 – exkurze na úpravnu vody U Sv. Trojice v Kutné Hoře (FB událost)
    !!! POSLEDNÍ VOLNÁ MÍSTA UŽ JEN V 15 HODIN !!!
29. 3. 2019, 11:00 – panelová diskuze „Voda nad zlato“ - REGISTRACE NA WEBU AVČR - (FB událost)

Úprava pitné vody naživo - exkurze v laboratořích úpravy vody ÚH

Kdy?  21. 3. a 22. 3. 2019, 9:00 – 16:00
Kde? Ústav pro hydrodynamiku AV ČR,  
Pod Paťankou 30/5, Praha 6

Pro koho? Druhý stupeň základních škol, střední a vysoké školy, široká veřejnost
Rezervace/registrace: Nutná. Omezená kapacita.

Než si doma natočíme sklenici pitné vody, projde voda složitým procesem úpravy, který ji zbaví nežádoucích příměsí a zajistí její zdravotní nezávadnost. Složitost procesu úpravy závisí na znečištění zdroje vody. Proč někdy stačí vodu jen přefiltrovat a jindy je třeba nasadit celý "arzenál" chemických látek a fyzikálních procesů? Navštivte laboratoře Ústavu pro hydrodynamiku, kde vám ukážeme „výrobu“ pitné vody v laboratorním měřítku. Seznámíme vás s různými způsoby odstraňování nežádoucích látek, jako jsou produkty sinic a řas, pesticidy, mikroplasty nebo léčiva a hormony. Pomocí modelu úpravny vody a dalších názorných ukázek vám vysvětlíme principy jednotlivých procesů využívaných na úpravnách vody. Dozvíte se, co je koagulace, flokulace, sedimentace, filtrace nebo adsorpce, a jak s využitím těchto procesů dokážeme ze znečištěné vody udělat pitnou.

Na pár minut hydrologem – exkurze a workshop v laboratořích hydrologie ÚH

Kdy? 21. 3. a 22. 3. 2019, 9:00 – 16:00
Kde? Ústav pro hydrodynamiku AV ČR,
Pod Paťankou 30/5, Praha 6

Pro koho? Druhý stupeň základních škol, střední a vysoké školy, široká veřejnost
Rezervace/registrace: Nutná. Omezená kapacita.

Přirozený koloběh vody v přírodě člověka zajímá již tisíce let. Současné změny klimatu a využívání krajiny tento koloběh významně ovlivňují. Chcete se dozvědět, jak je možné tyto budoucí změny předvídat? Jak se běžně odhaduje, kolik vody z deště odteče a kolik jí krajina zachytí? Může se člověk na nastávající změny připravit? Nahlédněte do útrob hydrologického modelu a vyzkoušejte si sestavit svůj vlastní.

Exkurze na experimentálním povodí Liz na Šumavě

Kdy? V úterý 26. 3. 2019 v 10:00
Kde? Experimentální základna Liz, obec Zdíkov (okres Vimperk) - část obce Zábrod, nad poutní kaplí Na Lizu. (49.0697475N, 13.6820828E)
Pro koho? Široká veřejnost
Rezervace/registrace: Nutná. Omezená kapacita.

Nedostatek vody lze v poslední době pozorovat i v České republice. Zajímá vás, jak se určuje množství vody zadržené v krajině? Zda je stále patrný deficit vody z několika předchozích let? Jak se odhaduje výpar, úroveň hladiny podzemní vody nebo průtok vody ve vodním toku? Přijeďte se podívat na experimentální povodí Liz v podhůří Šumavy, které je nejdéle souvisle komplexně monitorované povodí v ČR.

Exkurze na ÚV U Sv. Trojice v Kutné Hoře

Kdy? Ve středu 27. 3. 2019 každou celou hodinu od 9 do 16 hodin
Kde? ÚV U Sv. Trojice, Bylany 85, Kutná Hora – U Svaté trojice, 284 01 (49.9345933N, 15.2542819E)
Pro koho? Široká veřejnost
Rezervace/registrace: Nutná. Omezená kapacita.

V rámci Světového dne vody pořádá Ústav pro hydrodynamiku AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Vodohospodářskou společností Vrchlice-Maleč, a. s., exkurzi na úpravnu vody U Sv. Trojice v Kutné Hoře spojenou s prohlídkou společné výzkumné laboratoře umístěné přímo v areálu úpravny. Návštěvníci uvidí „výrobu“ pitné vody přímo na úpravně vody i technologický výzkum v laboratoři a jeho aplikaci v praxi.

Exkurze budou začínat každou celou hodinu od 9 do 15 hod. Dopolední termíny už jsou plně obsazeny . Volno je od 12, 14 a 15 hodin. V případě velkého zájmu je možné přidat exkurzi ještě od 16 hodin.

Panelová diskuze – Voda nad zlato

Kdy? V pátek 29. 3. 2019 v 11:00
Kde? Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 206
Pro koho? Široká veřejnost
Rezervace/registrace: Nutná. Omezená kapacita.

V rámci Světového dne vody proběhne na Akademii věd ČR panelová diskuze na téma „Voda nad zlato“.

V loňském roce (2018) panovalo v České republice nebývalé sucho, ostatně již několikátý rok za sebou, a v této souvislosti se stále palčivěji projevuje závislost naší společnosti na vodě. Vodě, kterou jsme všichni doposud považovali za něco obyčejného, něco, čeho máme všichni dost, a co jsme si zvykli vnímat jako naprostou samozřejmost, jako produkt, jako zboží. O tom, jak moc jsme se mýlili, dnes už snad nikdo nepochybuje.

Panelová diskuse si klade za cíl hledat odpovědi na otázky: Máme vody dostatek a budeme ji mít i v budoucnosti? Co pro to musíme udělat? Ohrožuje nedostatek vody naše zemědělství a zásoby pitné vody? Jaká je její kvalita? Je v současné době vůbec ještě možné vyrobit pitnou vodu bez škodlivých chemických příměsí? A za jakou cenu? A bude to možné i v budoucnosti? 

Na tyto ale i další otázky budou odpovídat hydrochemik a odborník na technologie úpravy vody doc. RNDr. Martin Pivokonský, Ph.D. (ÚH AV ČR), hydrolog RNDr. Václav Šípek, Ph.D. (ÚH AV ČR), toxikolog a environmentální chemik prof. RNDr. Tomáš Cajthaml, Ph.D. (MBÚ AV ČR), a půdní biolog a hydropedolog prof. Ing. Mgr. Jan Frouz, CSc. (BC AV ČR). Úvodní slovo bude mít předsedkyně AV ČR, prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. Moderuje: Martin Tyburec (redaktor zpravodajství ČT a pořadu Věda 24).