Meteorologická stanice

Základ každé meteorologické stanice je čidlo na měření teploty. Jaké další přístroje může taková stanice mít, jak vlastně vypadají a k čemu slouží? Prohlédněte si naši stanici instalovanou na šumavské hoře Poledník a vše potřebné se dozvíte.

Voda v půdě - Chcete se dozvědět víc?

Bez vody by v půdě nebyl život. Bez půdy by voda odtékala po povrchu a rostliny by ji nestihly využít. Voda s půdou tvoří nerozlučné partnery a poskytují životní podmínky nejen rostlinám. Pojďme se na ně podívat blíž.

Co se stane, když zaprší?

Proč se někdy voda po dešti ihned vsákne a jindy potkáváte velké louže ještě druhý den po přeháňce? Záleží to na půdě. To ona určí, kolik vody se vsákne, kolik jí odteče po povrchu a jak se takový déšť projeví na výšce hladiny řeky.

Chovají se mokřady skutečně jako houba?

Mokřady jsou opředeny spoustou legend nejen co se bájných stvoření týče, ale i z hlediska jejich hydrologické funkce a vztahu k režimu řek. Dříve se říkalo, že mokřady jsou jako houba. V tomto příspěvku se však dozvíte, že to s tím nasáknutím přebytečné vody není zas tak jednoznačné.

Koloběh vody

Bez vody by nebyl život. Kdo by tohle nevěděl? Ne každý však už ví, jakými cestami a cestičkami se voda v přírodě ubírá a jak se mění.

popisky k obrázku