Meteorologická stanice

Základ každé meteorologické stanice je čidlo na měření teploty. Jaké další přístroje může taková stanice mít, jak vlastně vypadají a k čemu slouží? Prohlédněte si naši stanici instalovanou na šumavské hoře Poledník a vše potřebné se dozvíte.

Voda v půdě - Chcete se dozvědět víc?

Bez vody by v půdě nebyl život. Bez půdy by voda odtékala po povrchu a rostliny by ji nestihly využít. Voda s půdou tvoří nerozlučné partnery a poskytují životní podmínky nejen rostlinám. Pojďme se na ně podívat blíž.

Co se stane, když zaprší?

Proč se někdy voda po dešti ihned vsákne a jindy potkáváte velké louže ještě druhý den po přeháňce? Záleží to na půdě. To ona určí, kolik vody se vsákne, kolik jí odteče po povrchu a jak se takový déšť projeví na výšce hladiny řeky.

Po stopách vody aneb má voda svůj otisk prstu?

Vodu lze "stopovat" na základě jejího izotopového složení. Každý izotop se totiž chová trochu jinak. Díky tomu lze například sledovat, která voda právě odtéká z povodí, respektive, jak dlouho se v povodí zdržela od té doby, co tam dopadla z atmosféry.

 

Koloběh vody

Bez vody by nebyl život. Kdo by tohle nevěděl? Ne každý však už ví, jakými cestami a cestičkami se voda v přírodě ubírá a jak se mění.

 

 

Chovají se mokřady skutečně jako houba?

Mokřady jsou opředeny spoustou legend nejen co se bájných stvoření týče, ale i z hlediska jejich hydrologické funkce a vztahu k režimu řek. Dříve se říkalo, že mokřady jsou jako houba. V tomto příspěvku se však dozvíte, že to s tím nasáknutím přebytečné vody není zas tak jednoznačné.